چنین چیزی به عنوان یک عالم دوم وجود ندارد.

چیزی را از دست ندهید. ما را دنبال کنید.

تلفن: 5-88509961-021
ما را دنبال کنید
بالا

معرفی میدان نفتی گچساران

میدان نفتی گچساران دومین میدان بزرگ نفتی ایران است، که در محدوده شهرستان گچساران، در استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری از جنوب شرقی اهواز قرار دارد و شامل سازندهاى شکاف دار کربناتى آسمارى و بنگستان بوده که در جهت عمومى شمال غربى، جنوب شرقى طاقدیس هاى میادین نفتى جنوب ایران واقع شده است . این میدان با ذخیره درجای ۵۳ میلیارد بشکه و ذخیره نهایی ۲۳٫۷ میلیارد بشکه نفت خام، دومین میدان نفتی برزگ ایران بشمار می‌آید و هم‌اکنون بطور متوسط روزانه معادل ۴۸۰ هزار بشکه نفت خام، از مخازن آسماری و بنگستان میدان گچساران تولید می‌شود.
میدان نفتی گچساران طاقدیسی به طول حدود ۷۰ کیلومتر و عرض متغیر ۶ تا ۱۵ کیلومتر است، در سال ۱۹۲۸ توسط شرکت نفت ایران و انگلیس کشف شد و از سال ۱۳۱۸ بهره‌برداری از آن آغاز گردید. میدان نفتی گچساران از میادین تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است، که عملیات تولید نفت آن، توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران انجام می‌شود.

تاریخچه

منطقه نفتخیز گچساران نخستین بار در فاصله سال‌های ۱۳۰۲ و ۱۳۰۳ هجری شمسی، توسط کنسرسیوم دارسی مورد مطالعه قرار گرفت. در سال ۱۳۱۰ عملیات حفاری برای چندمین بار از سر گرفته شد و سرانجام استخراج نفت از میدان گچساران در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی توسط چاه شماره ۱۳ آغاز گردید. پس از حفر چاههاى بسیار در لایه آسمارى میزان تولید نفت به ٢١ هزار بشکه در روز رسید. برنامه هاى حفارى تا قبل از ملى شدن صنعت نفت ادامه یافت و در این مدت به ١۶ حلقه چاه و ۶٠ هزار بشکه نفت در روز افزایش یافت. پس از ملى شدن صنعت نفت، شرکت اکتشاف و تولید نفت ایران در سالهاى ٣۶ – ١٣٣۵ عملیات حفارى را بار دیگر در این منطقه آغاز کرد. این برنامه نیز تا سال ١٣۴۵ ادامه داشت و تعدادچاههاى حفارى شده به ۴۶حلقه افزایش یافت .پروژه تزریق گاز میدان گچساران از سال ۱۳۵۶ آغاز و تاکنون حدود ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در این میدان تزریق شده که باعث تثبیت فشار نفت و افزایش فشار گاز مخزن به استثنا بخش جنوب شرقی آن شده است.

مخازن
مخزن آسماری
مخزن آسماری میدان نفتی گچساران در سال ۱۳۱۰ توسط شرکت نفت ایران و انگلیس کشف شد. تولید نفت از مخزن آسماری این میدان در سال ۱۳۱۸ آغاز شد. امروزه همچنان بخش اعظم تولید نفت از سازند آسماری میدان نفتی گچساران صورت می‌گیرد، که عمدتاً از سنگ‌های کربناتی تشکیل شده است.
مخزن بنگستان
مخزن بنگستان میدان نفتی گچساران در سال ۱۳۳۹ توسط شرکت سهامی اکتشاف و استخراج نفت ایران کشف شد. اولین چاه تولیدی در مخزن بنگستان این میدان، چاه شماره ۳۶ بود، که بهره‌برداری از آن در سال ۱۳۴۰ آغاز گردید.

تولید

تاریخچه بهره‌برداری از این مخزن نشان می‌دهد، که به جز یک دوره کوتاه، بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ تولید از میدان نفتی گچساران، همواره ادامه داشته و میزان تولید نیز همیشه سیر صعودی داشته است، بطوریکه در سال ١٣۵۵ به حداکثر میزان خود بالغ بر ١١٨٠ هزار بشکه در روز رسیده است . تزریق گاز در مخزن از سال ١٣۵۶ آغاز گردیده که هم اکنون نیز با میزان تزریق بیش از یک هزار میلیون فوت مکعب در روز از طریق ۱۷ حلقه چاه تزریقى ادامه دارد . بر اساس مطالعات انجام شده بمنظور تثبیت فشار مبناى نفت بر روى ١۴٣ بار تزریق گاز در این مخزن با هدف رعایت نسبت تزریق ١۶٠٠ فوت مکعب به ازاى هر بشکه نفت تولیدى از سال ١٣۶۵ آغاز و هم اکنون به دلیل پائین بودن فشار مبناى نفت تزریق گاز در ۱۷ حلقه چاه با نسبت حدود ٢٠٠٠ فوت مکعب گاز به ازاى هر بشکه نفت تولیدى ادامه دارد. در این راستا از سال ۱۳۵۶ تاکنون گاز گنبدلی مخزن پازنان پس از فراورش در کارخانه گاز و گاز مایع – ۹۰۰ از طریق خط لوله ۲۶ اینچ انتقال گاز در میدان گچساران تزریق می گردد که در نیمه اول سال ۱۳۸۵ روزانه حدود ۱/۲۹۷ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت مخزن گچساران جمع آوری شده که پس از فراورش در ۴ ایستگاه تقویت فشار ضعیف و مایع گیری و شیرین سازی در پالایشگاه گاز وگاز مایع -۱۲۰۰ ، ۵/۱۳۷ میلیون فوت مکعب از آن به اضافه .۲۷۰۰ میلیون فوت مکعب گازگنبدی پازنان در ۱۷ حلقه چاه تزریق شده است. مطالعات میزان بهره‌دهی چاه‌ها نشان می‌دهد که شاخص بهره‌دهی از ۲ تا بیش از ۵۰۰ پام (بشکه در روز) متغیر می‌باشد، که این اختلاف زیاد بین شاخص بهره‌دهی چاه‌ها، بیانگر تاثیر شدید سیستم شکافدار، تراکم شکاف‌ها و نهایتاً برخورد دهانه چاه با شکاف‌ها می‌باشد.
میدان نفتی گچساران از میادین تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است، که عملیات تولید نفت آن، توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران انجام می‌شود. شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران روزانه بطور متوسط ۷۴۰ هزار بشکه نفت از ۱۲ میدان استخراج می‌نماید، که عمده تولید این شرکت از میدان نفتی گچساران صورت می‌گیرد که روزانه به حدود ۴۸۰ هزار بشکه نفت خام، بالغ می‌گردد.

منابع: سایت های مهندس کلاب , Wikipedia, tajgardoun, nisoc, nioc

ارسال یک دیدگاه

ثبت نام کاربر

بازیابی رمز عبور